Skip to main content

Autocamp Levoča

Penzión pod Mariánskou horou - autocamping sa nachádza  tri kilometre severne od Levoče v peknom a tichom prostredí Levočských vrchov pod rovnomenným vrcholom na ktorom stojí Bazilika Navštívenia Panny Márie.  Zariadenie je najlepším východiskom do tohto pohoria kam sa milovníci pešej, cyklo a v zime aj lyžiarskej turistiky dostanú po vyznačených turistických chodníkoch (220 km) a cyklotrasách (310 km). Zariadenie v posledných rokoch využívajú aj zahraničný horolezci, ktorí objavili skalné veže rezervácie Dreveník. V blízkosti penziónu sa nachádza moderne zrekonštruovaná viacúčelová vodná nádrž, ktorá sa v lete využíva na kúpanie, člnkovanie a rybolov.  Okolité lesy sú rajom pre hubárov a zberačov lesných plodov.   

         Zariadenie má výhodnú polohu aj k Vysokých Tatrám (25 km), do Slovenského raja je 20 km a v blízkom okolí takmer v každej obci, meste je hodne kultúrno-historických pamiatok. Preto ho mnohí návštevníci využívajú a svoj program si upravujú podľa počasia. Za pekného počasia si volia turistiku vo Vysokých Tatrách, pri horšom počasí navštívia rokliny v Slovenskom raji a keď prší majú bohatý výber na prehliadku historických pamiatok. Z nich je Levoča so Spišským hradom a ďalšími pamiatkami okolia zapísaná v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Ernest Rusnák

Majiteľ a prevádzkovateľ Autocamping Levoča

Ernest Rusnák je vyškoleným značkárom od roku 1989. So značkovaním turistických chodníkov začal ešte niekoľko rokov predtým. Keď sa do popredia dostávala cykloturistika, aktívne sa zapojil do jeho rozvoja. Osemnásť rokov pôsobil ako celoslovenský predseda sekcie cykloturistiky Klubu slovenských turistov. V rámci nej každoročne zabezpečoval slovenské cyklozrazy na celom území Slovenska. V mnohých ročníkoch mu pomáhali domáci cykloturisti, ale boli aj roky, keď sám bol predseda organizačného štábu zrazu. Značkovanie turistických chodníkov a cyklotrás stále aktívne zabezpečuje. Každoročne obnoví turistické značky na takmer 100 km peších chodníkoch a na viac ako 100 kilometroch cyklotrás na území Spiša, ale hlavne v regióne Levoče. Bol to práve on, ktorý navrhol kompletné značenie v Levočských vrchoch po zrušení Vojenského obvodu Javorina v roku 2010.  Len v tomto pohorí je vyznačených cez 150 km cyklotrás a cez 50 km peších chodníkov. V regióne Levoča obnovuje, značkuje a udržiava spolu 600 km peších chodníkov a cyklotrás.